Jak urządzić salon?

jak urządzić salonAby nasz salon był wygodny i funkcjonalny, konieczne będzie wydzielenie sfer służących poszczególnym funkcjom. Nie ma tutaj znaczenia, jakim metrażem dysponujemy – zawsze musimy zadbać o to, by w naszym salonie znalazło się miejsce na życie rodzinne, towarzyskie i pracę.

Kolor ścian – jak go wybrać?

W trosce o dobre samopoczucie domowników, warto zdecydować się na jasny kolor ścian – są mniej przytłaczające i optycznie powiększają powierzchnię salonu. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich pomieszczeń oraz wnętrz, które mają pełnić kilka funkcji naraz. Jeśli chodzi o konkretne barwy, najlepszym rozwiązaniem będzie biel – ponadczasowe odcienie tego koloru będą pasować do wszystkich mieszkań. Poza bielą, warto postawić na jasne, zimne błękity lub zielenie, powinniśmy natomiast unikać barw pomarańczowej, czerwonej lub żółtej – sprawiają wrażenie, że ściany są bliżej siebie, co może powodować u wielu z nas klaustrofobiczne poczucie osaczenia.

jak zaprojektować salonMeble – jakie sprawdzą się najlepiej?

Najlepiej nadadzą się meble, które mogą pełnić kilka funkcji. W myśl tej zasady zwykłą sofę warto zastąpić rozkładaną kanapą lub sofą – złożona będzie świetnie wyglądać, po rozłożeniu stanie się zaś komfortowym łóżkiem. W małym salonie stół można zastąpić też rozkładaną ławą, którą w prosty sposób można zamienić w duży stół dla całej rodziny. Dobrym pomysłem będą pufy ze schowkami, które wykorzystać można zarówno jako siedziska, jak i pojemniki na podręczne drobiazgi. Unikajmy też nieprzemyślanych zakupów – przed podjęciem decyzji przemyślmy dokładnie, czy naprawdę potrzebujemy danego mebla. Nie tylko niepotrzebnie wydamy pieniędzy, ale też zaoszczędzimy sporo cennej przestrzeni.

Praktyczny podział salonu

W mieszkaniach o małym metrażu salon używany jest często na kilka sposobów – śpimy w nim, pracujemy, jemy oraz przyjmujemy gości. Aby podzielić to pomieszczenie nie musimy jednak wcale wznosić ścianek działowych czy ustawiać szpecących meblościanek – w sprzedaży dostępne są bowiem ozdobne parawany, dzięki którym w prosty i, co najważniejsze, estetyczny sposób ukryjemy to, czego aktualnie nie chcemy widzieć. W przypadku, kiedy nasz salon łączy się z kuchnią, warto przemyśleć ustawienie barku – nie tylko zyskamy dzięki temu miejsce do spożywania posiłków, ale też taki blat stanie się ozdobną, umową granicą pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami.

urządzanie salonu