Pokój dzienny. Jak urządzić pokój wąski i długi

architektura wnętrz krakówNieraz zdarza się tak, że pokój dzienny jest jednocześnie długi i wąski. Jeżeli chcemy uniknąć efektu ''tunelu'', warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, mówiącymi jak nieco odwrócić proporcje pokoju, Oto one: |Jak urządzić pokój: kolory ścian| Przede wszystkim należy pamiętać, że kolory ścian mają wpływ na proporcje wąskiego pokoju. Ciemne barwy mają właściwości zbliżające, natomiast jasne – oddalające. Dlatego też podczas urządzania długiego pokoju warto pamiętać, by malując krótką ścianę znajdującą się najbardziej w oddali, użyć odcienia ciemniejszego, podczas gdy boczne ściany powinny pozostać białe. Odrębnym sposobem na uzyskanie odpowiedniego efektu jest pomalowanie ściany krótkiej barwą wyraźną, uderzającą po oczach.

Jak urządzić pokój: pasy na ścianie

Zupełnie jak w przypadku odzieży, paski mogą poszerzać lub zwężać pokój. Pasy pionowe, jak np. tapeta sprawiają wrażenie optyczne podwyższenia wnętrza poprzez skrócenie perspektywy. Specjaliści w dziedzinie aranżacji wnętrz rekomendują także zamieszczanie pasów poziomych na krótkich ścianach, dzięki czemu proporcje w wąskim, długim pokoju zostają zmienione na te bardziej pożądane. Reszta ścian powinna natomiast pozostać jasna.

jak urządzić wąski pokójJak urządzić pokój: meble do pokoju

W przypadku wąskich pokojów (przede wszystkim tych, których szerokość jest nie większa niż 2,9 m) właściwe umeblowanie może stanowić nie lada kłopot. Rozplanowanie mebli jest bowiem w tym przypadku dosyć kłopotliwe. Pamiętać należy na pewno o tym, by w wąskim pokoju nie umieszczać mebli pod dużymi ścianami, gdyż w ten sposób wzmocnimy jedynie efekt „tunelu”. W przypadku konieczności postawienia czegoś pod ścianą dużą, zdecydowanie lepiej by były to obiekty odbijające światło, błyszczące, a jednym z najlepszych rozwiązań będzie lustro, które zwiększy optycznie przestrzeń w narożnikach pokoju. Pozostałe meble, takie jak szafa czy kanapa dobrze jest ustawić pod ścianą krótką.