Wnętrze dla niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnychNowoczesne i estetyczne wzornictwo nie zawsze będzie się sprawdzało w przypadku tych osób, które mają jakieś ograniczenia ruchowe. To co estetycznie się prezentuje nie zawsze będzie dla nich wygodne i bezpieczne. Dla osoby niepełnosprawnej tak naprawdę trzeba dbać o wiele rzeczy. Warto wiedzieć gdzie i jakie wnęki stosować, by dopasować je do możliwości ruchowych takiej osoby.

Na samym wejściu na pewno będzie dobrze, jeśli zostanie zlokalizowana kuchnia. Dzięki temu będzie można tam spokojnie przygotowywać sobie posiłki a także będzie dostęp do niższych szuflad. Przede wszystkim trzeba tutaj zadbać o to, by taka osoba miała bardzo doby dostęp do mebli.

Cokół szafki powinien być dobrze ustawiony a jednocześnie muszą się one otwierać pod dużym kątem rozwartym. Szafki i półki wiszące powinny być na wysokości do 135 cm. Powinno się ustawić urządzenia według odpowiedniej kolejności. Przygotowując wyposażenie takiego miejsca trzeba między innymi zadbać o zastosowanie w meblach konkretnych systemów ułatwiających użytkowanie. Sprawdzać się będą między innymi dobrze nowoczesne teleskopowe wieszaki. W wielu miejscach stosuje się także windy do szafek, dzięki czemu szafka znajdzie się w tym miejscu, w którym osoba niepełnosprawna będzie miała do takiej szafki odpowiedni dostęp.

Windy pozwalają zmieniać wysokość szafek jak i też w wielu przypadkach pozwalają wysuwać je również do przodu. Można także zastosować windy, które będą zmieniały wysokość blatów. Zainteresowaniem cieszą się systemy elektryczne do drzwi przesuwnych. Takie rozwiązanie pozwala między innymi wygodnie i cicho otwierać drzwi. Tutaj już lekkie pchnięcie wystarczy, by je skierować w dobre miejsce. W każdym pomieszczeniu, które się przygotowuje należy unikać raczej wysokich mebli, ponieważ dla osób niepełnosprawnych będą one niewygodne. Trzeba raczej zastosować niskie półki, które dla codziennego życia będą się charakteryzowały komfortem.